Představujeme nové členy předsednictva, kteří byli zvoleni na tradiční Konferenci Mladých lékárníků 1.3.2025.
PharmDr. Milan Rydrych
Předseda
kontakt: rydrych@mladilekarnici.cz
Jsem farmaceutem veřejné lékárny na pražské poliklinice. Ve svém volném čase spravuji weby prazskelekarny.cz, lekarny-poradenstvi.cz, lekyjasne.cz. V rámci spolku bych rád akcentoval možnosti digitalizace farmacie tak, aby změny byly ku prospěchu oboru. Z běžných činností v lékárně se soustředím na odborné poradenství, legislativní změny a PR.
PharmDr. Lucie Malečová
Místopředseda
kontakt: malecova@mladilekarnici.cz
Již během povinné lékárenské praxe jsem si všimla, v kolika ohledech je naše profese nedoceněná, a že bychom mohli mít mnohem více kompetencí. Brzy po státnicích jsem absolvovala několik Garantovaných kurzů ČLnK a nyní už rok a půl poskytuji konzultace v Ústavní lékárně IKEM. Věnuji se studentům na praxi nejen v rámci samotné dispenzace, ale i cestou odborných interních seminářů. Spolupracuji s ČLnK jako vedoucí recenzent webu Lékárnické kapky.
Ráda bych aktivně komunikovala, co opravdu obnáší naše profese směrem k odborné i laické veřejnosti. Ráda bych také pracovala na tom, aby byly odborné konzultace poskytované v lékárnách obecně známé jako běžně dostupná a hrazená služba. Dalším zájmem by bylo ukázat potenciálním uchazečům o studium farmacie, že je práce v lékárně zajímavou a vysoce odbornou práci, bez které by se zdravotnictví neobešlo. V neposlední řadě bych se snažila aktivně komunikovat se členy spolku Mladí lékárníci, naslouchat jim a zastávat jejich názor během spolupráce s ČLnK, SÚKLem nebo Ministerstvem zdravotnictví.
Mgr. Martina Kugelová
Pokladník
kontakt: kugelova@mladilekarnici.cz
Kandiduji, protože věřím, že mladí lékárníci mají schopnost přinášet inovace a nové nápady do praxe. Ráda bych se podílela na projednávání aktuálních problémů v lékárenské praxi, přicházela s novými iniciativami a aktivně se zapojovala do vytváření politiky a standardů, které ovlivňují naši profesi.
Jsem přesvědčena, že aktivní účast ve spolku Mladí lékárníci mi umožní přispět k rozvoji oboru a zlepšení podmínek pro mladé lékárníky. Chci se podílet na vytváření projektů, které podporují naši profesní orientaci a zároveň usnadňují profesní start nových absolventů.
Mám zájem pomáhat ostatním mladým lékárníkům orientovat se v praxi, sdílet zkušenosti a poskytovat podporu při výzvách, které nás v profesním životě čekají. Chci být součástí komunity, která sdílí společné cíle a pomáhá si vzájemně růst.
Chci se podílet na formování veřejného obrazu lékárníka jako odborníka, který hraje klíčovou roli ve zdravotní péči. Chci se zapojit do iniciativy, která podporuje rozšíření kompetencí farmaceutů, abychom mohli ještě efektivněji přispívat ke zkvalitní péče o pacienty. To zahrnuje podporu legislativních změn pro umožnění rozšíření kompetencí farmaceutů v oblasti preskripce léčiv, poskytování preventivních programů či očkování v lékárnách. Tento krok považuji za klíčový pro budoucnost naší profese a pro zajištění kvalitní farmaceutické péče na všech úrovních systému zdravotní péče.
Jsem velkým zastáncem zajištění kvalitního vzdělávání a odborné přípravy pro farmaceuty, a to nejen na začátku kariéry, ale i během profesního života. Ráda bych se aktivně podílela na spolupráci s Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) s cílem podpořit systematickou a dostupnou atestační přípravu, která bude lépe připravovat mladé farmaceuty na specializované role, jako je například vedoucí lékárník nebo klinický farmaceut.
Mgr. Táňa Ryantová
Člen předsednictva
kontakt: ryantova@mladilekarnici.cz
Jsem čerstvá absolventka farmacie a pracuji jako nemocniční farmaceut v lékárně FN Motol. Kandiduji do představenstva spolku Mladí lékárníci, protože věřím, že nemocniční lékárenství je klíčovou součástí zdravotní péče a zaslouží si větší podporu. Chci prosazovat užší spolupráci mezi farmaceuty a ostatními zdravotníky nejen v nemocnicích, ale v celém zdravotním systému.
Jedním z hlavních témat, na kterém bych se chtěla podílet, je vzdělávání. Jsem zastáncem moderních a praktických forem výuky – například edukačních kartiček, které pomáhají lépe porozumět léčivům a terapiím nejen farmaceutům, ale i zdravotníkům a pacientům. Chci přispět k tomu, aby bylo vzdělávání systematické, dostupné a prakticky zaměřené.
Během studia jsem působila ve výboru Spolku českých studentů farmacie, kde jsem organizovala akce jako veletrh uplatnění. Díky této zkušenosti vím, jak důležité je propojovat farmaceuty mezi sebou i s odbornými společnostmi a institucemi. Ráda bych své organizační schopnosti využila k pořádání akcí, které pomohou mladým farmaceutům lépe se orientovat v profesních možnostech a posílit jejich pozici ve zdravotnictví.
Chci také přispět k větší viditelnosti našeho oboru. Sociální sítě vnímám jako skvělý nástroj pro osvětu, sdílení odborných informací a propojení mladých lékárníků. Proto bych ráda pomohla rozjet instagramový účet spolku jako aktivní platformu pro náš obor.
Věřím, že mladí farmaceuti přinášejí nové pohledy. Pokud budu zvolena, chci pracovat na projektech, které podpoří nejen nemocniční farmaceuty, ale celý obor a jeho postavení ve zdravotním systému.
Mgr. Pavlína Martínková
Člen předsednictva
kontakt: martinkova@mladilekarnici.cz
Pracuji v nemocniční lékárně FN USA v Brně a mám za sebou jedno volební období ve vedení spolku Mladí lékárníci. Od promoce jsem měla možnost pracovat v různých typech lékáren – nezávislé, řetězcové i v současnosti nemocniční, což mi poskytuje možnost vidět celou škálu výzev, se kterými se mohou lékárníci (i farmaceuti jiných specializací) ve své každodenní praxi setkat. Díky těmto zkušenostem zastávám názor, že je potřeba se aktivně na změnách a vývoji oboru podílet a nečekat, že je někdo vyřeší za nás. Základem je mezioborová spolupráce a snaha ukázat mladým kolegům, že každá práce, kterou udělají „navíc“ má smysl.
Do představenstva spolku letos kandiduji podruhé s cílem podpořit nadšené mladší kolegy v různých specializacích a jejich vzájemnou spolupráci při jednání se SÚKL, IPVZ, MZ, jednotlivými odbornými a stavovskými společnostmi – především v elektronizaci administrace specializačního vzdělávání, včetně transparentního průběhu specializační přípravy a důrazu na zodpovědné vedení ze strany školitelů a jejich adekvátního odměňování.